کد خبر:17309
پ

عدم دریافت هزینه تهیه نقشه و سند مالکیت از روستاییان

  به گزارش مجله رادینه حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: خدمت بدون منت به مردم از نهضت‌های خدمت در دوران تحول و تعالی ریاست قوه قضائیه است. وی افزود: با توجه به اینکه در تمام حوزه‌های دستگاه قضا سیاست‌های کلان رئیس قوه قضائیه تبیین و ابلاغ شده است سازمان […]

 

4251913 - عدم دریافت هزینه تهیه نقشه و سند مالکیت از روستاییان

به گزارش مجله رادینه حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: خدمت بدون منت به مردم از نهضت‌های خدمت در دوران تحول و تعالی ریاست قوه قضائیه است.

وی افزود: با توجه به اینکه در تمام حوزه‌های دستگاه قضا سیاست‌های کلان رئیس قوه قضائیه تبیین و ابلاغ شده است سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز موظف است حداکثر خدمت رسانی و رضایتمندی مردم را داشته باشیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در سفر به این استان دیدارهای خوبی با نماینده ولی فقیه، استاندار استان داشته ایم و اعلام شد که ماه آینده پروژه سامان در استان به اتمام می‌رسد و برای فعال شدن واحد ثبتی در پروژه شهرستان نیز توافق شد به صورت مشارکتی ۵۰ درصد از محل اعتبارات عمرانی سازمان ثبت و۵۰ درصد از محل اعتبارات استان در نظر گرفته شود.

وی در ادامه گفت: عملکرد خوبی را در واحدهای ثبتی استان مشاهده کرده‌ایم و بسیاری از مشکلات کمیسیون‌های رفع تداخل در استان حل و فصل شده است.

بابایی بیان کرد: در جلسه‌ای که امروز برگزار شد بحث توسعه سند و حدنگاری جزو سیاست‌های کلان و جز اسناد بالادستی کشور قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری ۸ راهبرد کلان را برای قوه قضائیه تبیین کردند که در راهبرد پنجم موضوع حد نگاری مطرح شد با این صراحت که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند اگر می‌خواهید از جنگل خواری، کوه خواری و ساحل خواری جلوگیری کنید باید وضعیت متر به متر اراضی مشخص شود و قانونی که مربوط به این موضوع است سریعاً اجرا شود که همگی ملزم هستیم این فرمایش را اجرایی کنیم.

بابایی اظهار کرد: در مجمع تشخیص مصلحت نظام که سیاست‌های کلی نظام برای برنامه هفتم توسعه تبیین می‌شود در بند ۲۶ سیاستهای کلی حدنگاری ۱۰۰ درصد اراضی اعلام شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: نقشه اکثر شهرستان‌ها تهیه شده است در چند شهرستان که محل اختلاف بود مجدداً دستور صادر شد که تهیه نقشه با استفاده از پهپاد های که دوربین‌های پیشرفته دارند انجام شود.

تثبیت ۹۸ درصدی عرصه‌های ملی

وی در ادامه بیان کرد: چند آئین نامه وجود دارد که روند صدور سند را در برخی از استان‌ها کند کرده است اما در استان چهارمحال بختیاری شاهد تثبیت ۹۸ درصدی عرصه‌های ملی هستیم و برای ۹۲ درصد نیز سند صادر شده است.

بابایی اظهار کرد: وضعیت در حوزه امور اراضی زراعی مطلوب نیست ۵ درصد از اراضی زراعی استان صاحب سند شده اند در حالی که بسیاری از استان‌ها از وضعیت خوبی برخوردارند.

رئیس ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در قانون امنیت غذایی یا قانون رفع منع تولیدات کشاورزی ۱۴۰۰ در ماده ۱۲ اشاره شده است که سازمان ثبت برای تمامی اراضی کشاورزی به هر میزان سند صادر کند بنابراین سازمان ثبت اسناد برای اراضی خرد شده استان‌ها سند صادر می‌کند ولی در سند قید می‌شود که نوع کاربری زراعی است.

بیشتر بخوانید :   مشکلات مدجویان نهادهای حمایتی چگونه حل می شود

بابایی بیان کرد: یکی از راه‌های پیشگیری از جرم و کمک به بهداشت غذایی بحث توسعه سند است.

وی در ادامه گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که میان سازمان ثبت و بنیاد مسکن منعقد شده هزینه تهیه نقشه بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک است و از هیچ روستایی هزینه دریافت نمی‌کنیم همچنین برای صدور سند شهرها و روستاهای زیر ۲۵ هزارنفر شرایط راحتی را درنظر گرفته ایم.

بابایی بیان کرد: در اجرای ماده ۱۰ قانون جهش مسکن در ۶ ماهه نخست سال، مجموع هزار و ۳۶۵ هکتار از اراضی که در داخل محدوده شهر بود و اراضی مازاد محسوب می‌شود در اختیار وزارت مسکن و شهرسازی قرار داده ایم.

وی بیان کرد: ۳۹ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی مازاد را در اجرای ماده ۹ به نام وزارت مسکن و شهرسازی زده ایم و در یک ماه انعقاد تفاهم نامه اراضی داخل در محدوده شهر ۲ هزار و ۵۶۵ هکتار شده است یعنی در یک ماه شاهد رشد ۱۰۰ درصدی اراضی واگذار شده به وزارت مسکن و شهرسازی بوده ایم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تحقق دولت الکترونیک بر سه پایه شناسه یکتای اشخاص، شناسه یکتا اراضی و املاک و شناسه یکتا کسب و کار است که دو پایه هویت دار شدن اراضی و املاک و هویت دار شدن کسب و کار مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک است.

وی افزود: در اجرای کاداستر، تمام اراضی شناسایی و صاحب سند می‌شوند در واقع بحث شناسه یکتا اراضی و املاک محقق می‌شود و در راستای شناسه یکتای کسب و کار شرکت‌ها را ساماندهی می‌کنیم تا شرکت‌هایی که فعالیت ندارند به حالت تعلیق در بیاوریم که ۳۰ درصد از این شرکت‌ها تعلیق شده اند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: معتقدیم اسناد عادی باید فاقد اعتبار شوند زیرا محل سودجویی، کلاهبرداری و فروش مال غیر هستند در اقصا نقاط کشور ۸ هزارو ۵۰۰ دفترخانه اسناد رسمی داریم که با وجود این گستردگی دفترخانه‌های اسناد رسمی تنظیم اسناد عادی دیگر توجیهی ندارد باید در راستای هویت بخشی اقدامات لازم را انجام دهیم.

بابایی اظهار کرد: رئیس قوه قضائیه تاکید مؤکد به شناسایی شرکت‌های صوری و اجرای حد نگاری دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: ۵ استان اعلام آمادگی کردند که کاداستر را تا پایان سال به اتمام می‌رسانند استان چهارمحال و بختیاری نیز باید در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد.

اراضی کشاورزی با هر مساحتی سنددار می‌شوند

رئیس سازمان ثبت گفت: اراضی کشاورزی با هر مساحتی سنددار می‌شوند. در قانون تحت عنوان خرد شدن موضوعی نداریم، آنچه در قانون هست عبارات افراز و تفکیک است که این دو عملیات بعد از صدور سند امکان تحقق دارند، نباید با تفاسیری از قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی، مانع صدور سند برای این اراضی شد.

 

 

 
انتهای خبر/ منبع : مهر نیوز

امتیاز دهید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

×
واتساپ
پشتیبانی اینستاگرام