کد خبر:20816
پ

از حضور «امید» در ایران چه خبر؟

یاسر سالار رئیس اداره محیط زیست فریدونکنار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت «امید» تک درنای سیبری اظهارداشت: امسال امید دو روز زودتر از سال گذشته یعنی ۵ آبان از سیبری به ایران آمد و در حال حاضر در محدوده اوجاکله تالاب فریدونکار تردد دارد و مستقر است. وی افزود: محیط‌بانان در محدوده اوجاکله […]

4331439 - از حضور «امید» در ایران چه خبر؟

یاسر سالار رئیس اداره محیط زیست فریدونکنار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت «امید» تک درنای سیبری اظهارداشت: امسال امید دو روز زودتر از سال گذشته یعنی ۵ آبان از سیبری به ایران آمد و در حال حاضر در محدوده اوجاکله تالاب فریدونکار تردد دارد و مستقر است.

وی افزود: محیط‌بانان در محدوده اوجاکله تالاب فریدونکار به صورت شیفتی رصد این گونه را برعهده دارند و بر اساس بررسی‌هایی که بر اساس تجارب گذشته انجام گرفته «امید» حدود ۴ ماه به عبارتی ۱۲۰ روز مهمان ایران است و از نیمه اسفند مهاجرت ۵ هزار کیلومتری به سیبری خواهد داشت.

رئیس اداره محیط زیست فریدونکار ادامه داد: امید زمستان گردی خود را در ایران خواهد داشت و تغذیه آن از بقایای کشاورزی و به عبارتی از باقی مانده شالی ها است.

بیشتر بخوانید :   جسد مجهول الهویه‌ای در تبریز کشف شد

سالار با اشاره به اینکه اکنون رصد این گونه از درنا با دوربین‌های مدار بسته و از طریق پایش میدانی و ۲۴ ساعته محیط بانان در اوجاکله در حال انجام است، گفت: تک درنای سیبری ۱۵ سال است که مداوم به غیر از سال ۸۶ هزاران کیلومتر سفر می‌کند تا زمستان گردی خود را در ایران داشته باشد.

وی در پایان گفت: سن دقیق این تک درنای سیبری مشخص نیست ولی بر اساس ارزیابی‌ها حدود ۲۰ است.

گفتنی است؛ همه ساله در زمستان حدود ۱۵۰ گونه پرنده زمستان گذران با جمعیتی بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بال به تالاب و آبنبدان های مازندران از جمله تالاب بین المللی میانکاله می‌آیند.

 

 

 
انتهای خبر/ منبع : مهر نیوز

امتیاز دهید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

×
واتساپ
پشتیبانی اینستاگرام