کد خبر:20907
پ

ایده‌کاپ طراحی نمادهای شهری اصفهان برگزار شد

مجله رادینه، شهر اصفهان در سال ۲۰۱۵ میلادی – شهریور ۱۳۹۴- به دلیل وجود ابنیه تاریخی، گردشگاه‌های فراوان، مناظر بی‌نظیر و مجموعه هنرهای صنایع دستی آن، از سوی یونسکو به‌عنوان شهر خلاق صنایع دستی جهان معرفی شد و این دیار هنرپرور به دلیل جایگاه ارزشمندی که درحوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی داشته و دارد […]

4331885 - ایده‌کاپ طراحی نمادهای شهری اصفهان برگزار شد

مجله رادینه، شهر اصفهان در سال ۲۰۱۵ میلادی – شهریور ۱۳۹۴- به دلیل وجود ابنیه تاریخی، گردشگاه‌های فراوان، مناظر بی‌نظیر و مجموعه هنرهای صنایع دستی آن، از سوی یونسکو به‌عنوان شهر خلاق صنایع دستی جهان معرفی شد و این دیار هنرپرور به دلیل جایگاه ارزشمندی که درحوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی داشته و دارد در همان سال از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان دومین شهر جهانی صنایع دستی پس از جیپور هند شناخته شد. یک سوم صنایع دستی جهان در استان اصفهان وجود دارد و از ۲۹۹ رشته صنایع دستی ایران ۱۹۶ رشته، هنر هنرمندان اصفهانی است.‌

ایده کاپ طراحی نمادهای شهری با استفاده از صنایع دستی خلاق ترکیبی، عنوان رویدادی است که به همت اداره خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان روز دوشنبه بیست و سوم آبان ماه در محل کتابخانه مرکزی این شهر با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از هنرمندان، دانشگاهیان و ایده‌پردازان برگزار شد.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان در حاشیه برگزاری این رویداد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه اصفهان، شهر خلاق صنایع دستی است به دنبال استفاده از خلاقیت هنرمندان و ایده‌های مردمی با محوریت صنایع دستی در اصفهان و فراتر از این استان هستیم.

مرتضی نصوحی بهره‌گیری از خلاقیت‌ها را مستلزم برگزاری ساختارهای اجرایی مانند ایده‌کاپ‌ها دانست و افزود: تاکنون ایده‌کاپ‌هایی با موضوعات مختلف در شهرداری اصفهان برگزار شده که برخی مانند ایده‌کاپ مدیریت پسماند، در سطح دانش آموزی بوده اما کارهای ویژه‌ای در آن حوزه انجام شد.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: اکنون ایده کاپ طراحی نمادهای شهری با استفاده از صنایع دستی خلاق را با هنرمندان به اشتراک گذاشتیم زیرا اصفهان شهر خلاق صنایع دستی است و در نظر داریم با برگزاری این ایده کاپ از طرح‌های برتر با محوریت صنایع دستی که در سطح شهر کاربرد دارد، استفاده کنیم.

نصوحی ابراز داشت: اگر طرح‌ها و ایده‌ها برای المان شهری اصفهان و زیباسازی با صنایع دستی ترکیب شده باشد بی تردید به مخاطب هنر و نماد این دیار را به خوبی منتقل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در اصفهان حدود ۲۰۰ رسته صنایع دستی فعال وجود دارد، گفت: این درحالی است که بیشتر مردم با کمتر از ۱۰ رشته هنری و صنایع دستی است دیار آشنایی دارند؛ از این رو این حوزه جای کار دارد تا بتوان ارتباط خوبی برقرار کرد.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با بیان اینکه هدف نهایی این رویداد آشنایی و نزدیک شدن مردم اصفهان با هنرهای این دیار و ترغیب جوانان امروزی برای ورود به حوزه‌های هنری و صنایع دستی است، افزود: اکنون شهرها در حال فاصله گرفتن از پارادایم‌های (الگوها) جدید توسعه هستند زیرا تجربه شده، یک مقطعی می‌گفتند شهرها هر چه صنعتی تر باشند بهتر است و مجموعه‌ای از کارخانجات بزرگ آلاینده و آب بر در شهر توسعه یافت و اکنون اثر آن‌ها را بر زیست شهری و تعداد روزهای پاک در طول سال شاهد هستیم.

نصوحی ادامه داد: درحالی که صنایع دستی آلودگی ندارد، کاشی کاری، قالی بافی، سرامیک، خاتم، مینا و … و هنگامی که اقتصاد با گردشگری عجین می‌شود، توسعه‌های پایدار را به دنبال دارد که از منابع محیط زیست استفاده نمی‌کند، آلاینده نیست و در عین حال سهمیه اشتغال خوب و اقتصاد پر رونقی دارد.

وی ادامه داد: شرکت در این ایده کاپ برای همه مردم آزاد است و علاقه مندان می‌توانند ایده و طرح خود را تا ۱۰ آذرماه ماه با مراجعه به نشانی اینترنتی www.IDEA.ISFAHAN.IR ثبت کنند.

بیشتر بخوانید :   جزئیات پیدا شدن کودک ۱۰ ساله/ بازداشت دو آدم ربا + فیلم

همچنین رئیس اداره خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درخصوص برگزاری این رویداد، اظهار داشت: اصفهان، جهان شهرِ خلاق صنایع دستی است که در بین ۳۰۰ شهر جهانی خلاق، به عنوان پیش‌رو در حوزه صنایع دستی شناخته می‌شود.

محسن معصومی با اشاره به اینکه ۲۰۰ رسته صنایع دستی از ۶۰۰ رسته جهانی، معادل یک سوم رسته‌های صنایع دستی جهان در اصفهان است و شهر اصفهان به لحاظ رتبه از برخی کشورهای دنیا برتری دارد، خاطرنشان کرد: می‌طلبد که در همه شئون، ابعاد و روح این شهر نیز، هنر صنایع دستی لمس و مشاهده شود و هنگامی که شهروند یا گردشگری در شهر حرکت می‌کند بتواند هنر را احساس کند که این شهر، شهر صنایع دستی است.

وی افزود: اداره خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان که دبیرخانه شهر خلاق صنایع دستی و متولی نوآوری و خلاقیت در مدیریت شهری است امروز رویدادی را تحت عنوان ایده کاپ طراحی نماد و المان‌های شهری با صنایع دستی را طراحی و اجرا کرد.

رئیس اداره خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان اضافه کرد: در این رویداد از دانشجویان، افراد حرفه مند و عموم مردم که در حوزه صنایع دستی و طراحی المان خلاق هستند و حرفی برای گفتن دارند، دعوت شده تا طرح‌های خود را ارائه کنند.

معصومی اضافه کرد: پس از ثبت و داوری ایده‌ها، طرح‌های برتر و منتخب قابلیت اجرا خواهند داشت و با همکاری سازمان زیبا سازی شهرداری اصفهان به عنوان نمادها و آلمان های حجیم در سطح شهر استفاده خواهد شد.

در حاشیه این رویداد همچنین مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه اصفهان یک شهر خلاق است و همواره در این شهر نمادهای شهری مورد توجه بوده است، ایده کاپ طراحی نمادهای شهری با صنایع دستی برگزار شده تا بتوانیم از هنرهای مختلف شهروندان در این حوزه ایده بگیریم و برترین‌ها به عنوان یک نماد شهری در اصفهان بکار برده شود.

کامران صفوی افزود: محوریت این رویداد المان شهری و هنرهای معاصر و قدیمی است و نمادی که پذیرفته می‌شود بسته به اینکه در کدام نقطه از شهر تلاقی داشته باشد در مکان‌های مختلف شهر چون اتوبان‌ها، میادین و پارک‌ها استفاده می‌شود.‌

وی ابراز داشت: امید است که این رویداد در آینده نیز ادامه یابد زیرا به هر حال این حوزه به فرهنگسازی نیاز دارد و هنگامی که مردم مشاهده کنند ایده‌های آنان در شهر دیده می‌شود در آینده اقبال بیشتری از رویداد خواهند داشت.

همچنین مدیر رویداد طراحی نمادهای شهری به خبرنگار مهر گفت: هدف ایده کاپ طراحی المان‌های شهری با استفاده از صنایع دستی خلاق ترکیبی، ایجاد ارتباط با مخاطب عام و نیز افراد توانمند است که استعدادهای خود را در قالب طرح و ایده در سامانه شهرداری ارائه کنند و در نهایت ایده‌ای آنان را در سطح شهر استفاده شود.

سید سعید طباطبایی با بیان اینکه ایده‌ها در محورهای نماد شهری، نور پردازی و مبلمان شهری با موضوع صنایع دستی است، اضافه کرد: برای ایده‌های برتر این رویداد ۷۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که به برگزیده ویژه ۴۰ میلیون تومان و نفرات اول تا سوم به ترتیب بین ۱۵ تا پنج میلیون تومان اهدا خواهد شد.‌

 

 

 
انتهای خبر/ منبع : مهر نیوز

امتیاز دهید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

×
واتساپ
پشتیبانی اینستاگرام