کد خبر:21157
پ

طرح سازگاری با تغییرات اقلیمی/مدیریت سیلاب چگونه امکان پذیر است؟

داریوش گل‌علیزاده سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره موضوع تغییر اقلیم در ایران اظهارداشت: تغییر در زمان، مکان و میزان بارش‌های باران سبب شده تا مشکلاتی مانند سیلاب در کشور ایجاد شود که این موضوعات ناشی از تغییرات اقلیمی است. وی افزود: در صورتی که مدیریت سیلاب نباشد […]

4306853 - طرح سازگاری با تغییرات اقلیمی/مدیریت سیلاب چگونه امکان پذیر است؟

داریوش گل‌علیزاده سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره موضوع تغییر اقلیم در ایران اظهارداشت: تغییر در زمان، مکان و میزان بارش‌های باران سبب شده تا مشکلاتی مانند سیلاب در کشور ایجاد شود که این موضوعات ناشی از تغییرات اقلیمی است.

وی افزود: در صورتی که مدیریت سیلاب نباشد به غیر از خطر سیلاب، خاک‌های مناسب کشاورزی نابود می‌شود و معضل فقر اراضی کشاورزی ایجاد خواهد شد.

گل‌علیزاده ادامه داد: برنامه پخشایش سیلاب که سبب ذخیره آب و کاهش فرسایش خاک می‌شود بسیار حائز اهمیت است و باید بیش از بیش مورد توجه قرار گیرد. این موضوع امکان پذیر است و راههای مختلفی در جهان برای آن در نظر گرفته شده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم گفت: ساز و کارها در این زمینه مشخص است ولی باید برنامه برای هر دستگاه مربوطه در این راستا دقیق در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه ایران جزو ۹ کشوری است که بیشترین آسیب ناشی از تغییرات اقلیم را دارد، تاکید کرد: طرح سازگاری با تغییرات اقلیمی در اولویت مقابله با مشکلات تغییرات اقلیمی و کاهش عوارض ناشی از آن محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید :   واردات ۸ قلم آنتی بیوتیک کودکان طی روزهای آینده

گل‌علیزاده گفت: حدود ۵۰ درصد بارش‌های منطقه در ایران است که باید حفاظت و استفاده بهینه از این بارش‌ها صورت گیرد مثلاً باید به جای افزایش کشت محصولات کشاورزی به سمت افزایش بهره وری از محصولات مثلاً با روش کاشت محصولات گلخانه‌ای و کاهش مصرف آب پیش رویم.

گفتنی است؛ مدیریت و مهار سیلاب به فرآیندهای فراگیری در مهار سیل اطلاق می‌شود که گسترش سیلاب و خسارت ناشی از آن را تعدیل می‌کند. این فرایندها شامل انحراف، محدودسازی یا نگهداری جریان سیلاب است. اقدامات حفاظتی در برابر سیلاب به ۲ دسته سازه‌ای و غیرسازه ای تقسیم می‌شوند. در مدیریت سیلاب حوضه آبریز، لازم است تا به‌صورت یکپارچه از تمهیدات سازه‌ای و غیرسازه ای استفاده شود.

 

 

 
انتهای خبر/ منبع : مهر نیوز

امتیاز دهید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

×
واتساپ
پشتیبانی اینستاگرام