کد خبر:3872
پ

درآمد شهرداری با نوآوری‌ افزایش می‌یابد/ همکاری با مدیریت شهری

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از معاونت علمی و فناوری، اعضای شورای شهر با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری دیدار کردند تا راهکارهای نوآورانه و هوشمندسازی شهر تهران را بررسی کنند. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این نشست با اشاره به اینکه تغییر نگرش مهم ترین نیاز برای مجموعه […]


3841440 - درآمد شهرداری با نوآوری‌ افزایش می‌یابد/ همکاری با مدیریت شهری

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از معاونت علمی و فناوری، اعضای شورای شهر با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری دیدار کردند تا راهکارهای نوآورانه و هوشمندسازی شهر تهران را بررسی کنند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این نشست با اشاره به اینکه تغییر نگرش مهم ترین نیاز برای مجموعه شهرداری و شورای شهر برای بروز تغییرات نوآورانه در شهر است، گفت: تزریق نوآوری در شهرها بسیار مهم است و باید این کار را با کمک توان داخلی انجام دهیم.

معاون علمی و فناوری ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلات در این حوزه تقابل بخش سنتی و ایده های نوآورانه است که باید تلاش کنیم این معضل را حل کنیم تا ایده های خلاق سریعتر و بهتر به نیازهای شهری تزریق شود.

وی مردم را مشتری اصلی خدمات شهرداری دانست و گقت: باید مردم سرویس درخواستی خود را از مدیران شهری بخواهند و این خدمات در دسترس و ارزان ارائه شود. دو موضوعی که به فراموشی سپرده شده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: به طور مثال برای راه اندازی تاکسی های آنلاین مخالفت های زیادی از سمت بازیگران سنتی این حوزه وجود داشت. موانعی که اجازه فعالیت به آنها نمی داد هرچند که در نهایت این خلاقیت‌ها بود که برنده رقابت شد.

وی اظهار داشت: اگر شهرداری از همان ابتدا با جوانان و ایده‌های خلاق آنها همراه می شد اکنون صاحب این فناوری ها بود و از محل آنها درآمدزایی می‌کرد اما نگاه سنتی برخی بازیگران قدیمی این حوزه مانع از این اتفاق شد.

ستاری ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان و خلاق زیادی در کشور هستند که ایده‌های نویی برای مدیریت شهری دارند به شرطی که شهرداری خواهان و حامی این ایده ها باشد و به جای ارائه صرف خدمات، به عنوان مشاور کنار آنها بایستد و خدماتشان را توسعه دهد.

به گفته ستاری باید خدمت رسانی را به بخش خصوصی واگذار کنیم چون بخش خصوصی درک بهتری از این کار دارد. ما باید کنار این بخش باشیم و خدمات رسانی را شتاب دهیم.

شهرداری از نوآوری ها درآمدزایی کند

ستاری با اشاره به اینکه باید بخش مهمی از درآمد شهرداری از نوآوری‌ها باشد، بیان کرد: این اشتباه است که شهرداری به دنبال کسب درآمد از تراکم فروشی و دیگر مسیرها است. باید بخش بزرگی از درآمدهای شهری از ایده های خلاق و نوآوری ها باشد. یعنی شهرداری باید با حمایت از این ایده‌ها در مرحله اول، به درآمدزایی از آنها برسد.

بیشتر بخوانید :   مسائل کلیدی در اخلاق فضایی چیست؟

معاون علمی و فناوری افزود: به دلیل مخالفت‌ها و عدم همراهی درست شهرداری، ارائه نوآورانه خدمات در این حوزه درست شکل نگرفته است. اگر شهرداری و شورای شهر به صورت اصولی به این حوزه ورود کنند، درآمدشان هم بیشتر خواهد شد. این اتفاق در حوزه خدمات فرهنگی نیز باید شکل گیرد.

وی اضافه کرد: یکی از ضعف های موجود و جدی ما در حوزه علوم انسانی است. در این حوزه فقط به انتشار کتاب و ایجاد کتابخانه بسنده کرده ایم در حالی که برای تجاری سازی این علم پایه ای و مهم، اقدامی نداشته ایم. باید فرهنگ توسعه علوم را که به عنوان تجاری سازی می شناسیم یاد بگیریم. مثلا ایجاد خانه‌های خلاق و نوآوری و افزایش شرکت های خلاق یکی از نمونه های موفق این کار است.

ستاری ادامه داد: شهرداری می تواند از ساختمان‌های بلااستفاده یا فضای فرهنگسراهای موجود برای توسعه کسب و کارهای خلاق و نوآورانه این حوزه کمک بگیرد و این فضاها را در اختیار آنها قرار دهد.

معاون علمی و فناوری با انتقاد از عدم کارایی هزینه‌کرد در حوزه آموزش کشور، گفت: باید کاری کنیم که آموزش‌های ارائه شده نهایتا ۵ سال بعد در جامعه نمود یابد. اما به به دلیل ورود دولت به این حوزه به نتیجه مطلوب نرسیده ایم. باید به این نکته توجه کنیم که پژوهش، محصول کار بخش خصوصی است نه دولتی.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: ایده های زیادی در حوزه پسماند، مدیریت آب، حمل و نقل، صنایع فرهنگی و خلاق و غیره در کشور وجود دارد که استفاده درست از آنها منوط به بهره گیری درست از توانمندی‌ها، فناوری‌ها و نوآوری‌های بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و خلاق است.

وی شکل گیری یک تیم همکار میان مدیریت شهری و معاونت علمی و فناوری را ضروری دانست و بیان کرد: باید نیازهای شهری در این کارگروه ویژه عنوان شود و معاونت علمی پل ارتباطی باشد میان اتصال این نیازها به متخصصان و نوآوران کشور. این کار به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه نیز منجر می شود.

امتیاز دهید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

×
واتساپ
پشتیبانی اینستاگرام